Wybory do Parlamentu Europejskiego już 9 czerwca. Kto staruje i gdzie głosować?

Wybory do Parlamentu Obywatelskiego w Polsce odbędą się już w tę niedzielę 9 czerwca. Startuje 1020 kandydatów, z których Polacy wybiorą 53 europosłów. Na kogo i gdzie głosować? 


File:2007 07 16 parlament europejski bruksela 08.JPG

Parlament Europejski, fot. Alina Zienowicz/ GNU FDL

 

Nadchodzące wybory. Gdzie zagłosować?

Wybory do Parlamentu Obywatelskiego odbędą się w każdym państwie Unii Europejskiej w dniach od 6 - 9 czerwca 2024 roku. Każda osoba ma prawo do oddania swojego głosu w obwodowej komisji wyborczej właściwej dla stałego miejsca zamieszkania. 
 
Jednak w przypadku, kiedy ktoś znajduje się poza swoim miejscem zameldowania, a chce wziąć udział wyborach, musi zgłosić to w urzędzie gminy w której zamierza oddać głos. Nie jest to jednak jedyny sposób. Można także pobrać zaświadczenie o prawie do głosowania i zanieść je do wybranej komisji wyborczej. Należy jednak pamiętać, że czas na składanie zaświadczeń mija z dniem 6 czerwca. Jeśli osoba nie jest pewna gdzie jest zapisana w spisie wyborców, to może łatwo sprawdzić swoje dane w Centralnym Rejestrze Wyborców, przez stronę gov.pl, w zakładce "twoje dane".

 

Na kogo głosować? 

Lista kandydatów do Parlamentu Europejskiego jest bardzo długa i może przysporzyć niektórym sporo wątpliwości. Jeśli wciąż nie wiesz na kogo oddać swój głos, to warto skorzystać z dostępnych w sieci barometrów wyborczych, które wnioskując twoje odpowiedzi na zadane pytania, wskażą propozycję najlepszej partii.  

Pamiętaj, aby twój głos był ważny, należy postawić znak "X" na karcie koło nazwiska wybranego kandydata. Brak znaku "X", lub postawienie go więcej niż jeden raz, sprawi że głos straci ważność i nie będzie brany pod uwagę.

Oto pełna lista kandydatów ze wszystkich okręgów:  

 

Podział na Okręgi 

Polska w wyborach do Parlamentu Europejskiego jest podziela na 13 okręgów wyborczych. W każdym z nich, Polacy mogą głosować na różnych kandydatów, którzy są przedstawicielami konkretnych partii politycznych. Oto podział wszystkich 13 okręgów:

Okręg 1: województwo pomorskie;
Okręg 2: województwo kujawsko-pomorskie;
Okręg 3: województwa podlaskie i warmińsko-mazurskie;
Okręg 4: część województwa mazowieckiego (Warszawa i 8 powiatów: grodziski, legionowski, nowodworski, otwocki, piaseczyński, pruszkowski, warszawski zachodni i wołomiński);
Okręg 5: część województwa mazowieckiego (pozostałe powiaty województwa mazowieckiego, które nie wchodzą w skład okręgu nr 4);
Okręg 6: województwo łódzkie;
Okręg 7: województwo wielkopolskie;
Okręg 8: województwo lubelskie;
Okręg 9: województwo podkarpackie;
Okręg 10: województwa małopolskie i świętokrzyskie;
Okręg 11: województwo śląskie;
Okręg 12: województwa dolnośląskie i opolskie;
Okręg 13: województwa lubuskie i zachodniopomorskie.


Kto może wygrać wybory?

 
Najnowszy sondaż CBOS wykazał, że największe poparcie kierowane jest w stronę Prawa i Sprawiedliwości, bo aż 29% ankieterów zadeklarowało oddanie głosu na PiS. Na drugim miejscu Koalicja Obywatelska na którą deklaruje się zagłosować 27% respondentów. Przewidywane jest około 12% poparcia dla Trzeciej Drogi, 10% dla Konfederacji a jedyne 7% dla Lewicy. 
 
Wnioskując wyniki sondażu, największe starcie dotyczyć będzie Prawa i Sprawiedliwości z Koalicją Obywatelską. Kto wygra? Okaże się już w poniedziałek 10 czerwca.
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 

Komentarze

Popularne posty z tego bloga

Zerowy VAT na żywność zostanie zniesiony

Sztuczna inteligencja to zagrożenie XXI wieku

Skuteczna reklama w mediach. Strategie, dzięki którym osiągniesz sukces