800 plus i program Dobry Start nie przysługuje każdemu dziecku. Zmiany od 1 lipca

Prezydent RP Andrzej Duda uchwalił nową ustawę, dotyczącą świadczeń 800 plus i programu Dobry Start. Nie każde dziecko otrzyma finansowe wsparcie od państwa. Mimo, że nowe przepisy wystartują 1 lipca, to zmiany będą obowiązywać od następnego okresu rozliczeniowego

 

Free Family Sun photo and picture
Rodzina, fot. s05prodpresidente/ Pixabay


  • Czym są świadczenia 800 plus oraz Dobry Start?
  • Uchwalenie nowych przepisów przez prezydenta, ustawa z dnia 15 maja 2024 roku
  • Nowe kryteria przyznawania świadczeń, kiedy nastąpią zmiany
  • Aplikacja mZUS, dlaczego warto


Świadczenie 800 plus oraz program Dobry Start

Dzięki świadczeniu 800 plus, polskie rodziny są w stanie zapewnić swoim dzieciom odpowiednie wsparcie finansowe. Program Dobry Start jest jego uzupełnieniem, zapewniającym jednorazowe pokrycie kosztów na każdy rok, potrzebnych do nauki dla dziecka. Dotychczas świadczenie 800 plus przysługiwało na każde dziecko do 18 roku życia, niezależnie od dochodów rodziców. Chcąc je otrzymać, należało jedynie złożyć wniosek do ZUS na nowy okres rozliczeniowy. Wszystko się jednak zmieni, bo wprowadzono nowe przepisy, które dotyczą ustawy z dnia 15 maja 2024 roku.

Prezydent uchwalił nowe przepisy

Prezydent Andrzej Duda, 15 maja 2024 roku podpisał nowelizacje ustawy o pomoc obywatelom Ukrainy w związku z trwającym tam konfliktem zbrojnym. To właśnie ta ustawa zacznie obwiązywać od 1 lipca 2024 roku. Co warto o niej wiedzieć? Nowe przepisy nie wprowadzają żadnych progów dochodowych, których przekroczenie mogłoby skutkować dyskwalifikacją z pozyskania świadczeń 800 plus oraz uzupełniającego programu Dobry Start. Jednak ich przyznanie będzie możliwe tylko wtedy, kiedy spełnione będą odpowiednie kryteria.

Kryteria przyznawania świadczeń na rok 2025/2026

Czego będą dotyczyć zmiany w ustawie? Wypłata świadczenia 800 plus oraz programu Dobry Start będzie zależna od tego, czy dziecko realizuje obowiązek rocznego przygotowania przedszkolnego, obowiązek szkolny, obowiązek nauki w przedszkolu lub szkole należącej do polskiego systemu edukacji.

Mimo podania oficjalnej daty obowiązujących  przepisów, 1 lipca 2024 roku, zmiany wcale nie nastąpią tak szybko. Nie tak dawno rozpoczął się nowy rok rozliczeniowy, który będzie trwać do końca maja 2025 roku. Osoby, które ubiegały się o świadczenia na ten okres, już je otrzymały. Ustawa nie może działać wstecz. Dlatego nowe kryteria przyznawania świadczeń będą obowiązywać dopiero od roku szkolnego 2025/2026. 

Aplikacja mZUS

Przy składaniu wniosków warto skorzystać z Aplikacji Zakładu Ubezpieczeń Społecznych. Jest to nowe narzędzie, jednak niezwykle przydatne i pozwalające zaoszczędzić czas. Aplikacja działa od 2022 roku i jest wciąż aktualizowana o nowe funkcje. Z aplikacji mogą skorzystać osoby, które chcą złożyć wnioski o: świadczenie 800 plus, świadczenia dobry start 300 plus, dofinansowania opłaty za pobyt dziecka w żłobku lub rodzinnego kapitału opiekuńczego. Jest to nowoczesna opcja, skierowana dla rodzin, by pomóc zmniejszyć kolejki w urzędach i obciążyć z obowiązków rodziców.


Komentarze

Popularne posty z tego bloga

Zerowy VAT na żywność zostanie zniesiony

Sztuczna inteligencja to zagrożenie XXI wieku

Skuteczna reklama w mediach. Strategie, dzięki którym osiągniesz sukces