Wniosek MTK o nakaz aresztowania premiera Izraela. Jest spora szansa, że zostanie szybko przyjęty

Wniosek przygotowany przez prokuraturę MTTK został złożony i czeka na decyzję. Jego główną argumentacją jest powinność poniesienia konsekwencji za zbrodnie wojenne, jak i zbrodnie przeciwko ludzkości, które dokonywały się od października 2023 roku na terytorium Izraela i Strefy Gazy

 

File:Benyamin Netanyahu (2018-01-29) 02.jpg
Premier Izraela Benyamin Netanyahu fot. Пресс-служба Президента Российской Федерации/CC BY 4.0 Deed
 

Zarzuty wobec złożonego wniosku

Główny prokurator Międzynarodowego Trybunału Karnego w Hadze - Karim Khan nie tylko snuje podejrzenia, ale wyraża pełne przekonanie, że Netanjahu, Galant oraz przywódcy Hamasu - Jahja Sinwar, Mohammed Deif i Ismail Hanije to zbrodniarze wojenni. Khan przedstawił także całą listę zarzutów, które były dla niego podstawą do złożenia wniosku. Zarzuca on przywódcom Hamasu dokonywanie eksterminacji, gwałtów i przemocy seksualnej, tortur i innych "nieludzkich czynów". Zarzuty dotyczą także używania głodu jako metody prowadzenia wojny, umyślne powodowanie wielkiego cierpienia, zabójstwa oraz kierowanie ataków na ludność cywilną i prześladowanie. 
 

Obowiązek przestrzegania prawa humanitarnego  

Na oficjalnej stronie Trybunału pojawiło się oświadczenie, które brzmi, że Izrael ma prawo do działania w obronie swojej ludności, jednak nie jest zwolniony z przestrzegania międzynarodowego prawa humanitarnego.

"Niezależnie od jakichkolwiek celów militarnych środki wybrane przez Izrael (...) - a mianowicie celowe spowodowanie śmierci, głodu, wielkiego cierpienia i poważnych obrażeń ciała lub zdrowia ludności cywilnej – są przestępcze" - brzmi fragment oświadczenia Trybunału.

Karim Khan także odniósł się do powyższego oświadczenia. Podkreślił, że Izrael wedle prawa musi podjąć działania mające na celu umożliwienie dostępu do pomocy humanitarnej w Strefie Gazy. Jednakże, głód jako metoda prowadzenia wojny i brak pomocy humanitarnej to jawne przestępstwa określone w Statucie Rzymskim. 


Reakcje funkcjonariuszy Hamasu

Po złożonym wniosku, pojawiły się również komentarze funkcjonariuszy. Minister w gabinecie wojennym Beni Ganc złożył oświadczenie wobec sprawy, w którym oświadczył, że zrównanie ze sobą "demokratycznego państwa, które jest zdeterminowane, by bronić się przed nikczemnym terrorem, a przywódcami krwiożerczej organizacji terrorystycznej, jest głębokim wypaczeniem sprawiedliwości i (świadczy o) rażącym bankructwie moralnym". 
 
Przywódca izraelskiej opozycji - Jair Lapid, określił wniosek mianem "klęski", wyrażając przy tym nadzieję, że Kongres USA je potępi. Wypowiedział się także minister finansów Izraela - Becalel Smotricz, który oświadczył, że "od czasów propagandy nazistowskiej" nie było "takiego przejawu hipokryzji i nienawiści do Żydów".


Francja popiera, USA potępia

Francja wyraża wsparcie i swoją motywacje wobec wniosku. Uważa, że to dobrze iż MTK odważyło się podjąć kroki w walce z bezkarnością. Ministerstwo Spraw Zagranicznych wydało także oświadczenie, którego fragment brzmi: 
 
"Francja od wielu miesięcy zwraca uwagę na konieczność ścisłego przestrzegania międzynarodowego prawa humanitarnego, a w szczególności o niedopuszczalnym charakterze strat cywilnych w strefie Gazy i niewystarczającym dostępie pomocy humanitarnej". 
 
USA jest natomiast przeciwne działaniom, jakie wdraża Karim Khan. Prezydent Joe Biden wyraził się jasno, że uważa ten krok prawny jako: "skandaliczny". W swoim oświadczeniu wyraził oburzenie i stanowczo podkreślił, że nie ma żadnej równoważności pomiędzy Izraelem a Hamasem. W obronie swojego stanowiska, Francja po raz kolejny wyraziła swoje potępienie wobec "antysemickich masakr" Hamasu, mających miejscy 7 października, jak i odwołała się do ostrzeżeń dotyczących naruszeń międzynarodowego prawa humanitarnego w wyniku izraelskiej inwazje na Strefę Gazy. 

Wojna w Strefie Gazy, którą rozpoczął atak palestyńskich organizacji terrorystycznych na Izrael trwa już siódmy miesiąc. Podczas najazdu terrorystów, zginęło 1200 osób, głównie cywilów, a ponad 240 zostało uprowadzonych do Strefy Gazy. Jak informuje resort zdrowia, po stronie palestyńskiej zginęło przynajmniej 35,5 tys. osób, a około 100 żywych zakładników i 30 ciał są przetrzymywane przez Hamas.


Komentarze

Popularne posty z tego bloga

Zerowy VAT na żywność zostanie zniesiony

Sztuczna inteligencja to zagrożenie XXI wieku

Skuteczna reklama w mediach. Strategie, dzięki którym osiągniesz sukces