Rumianek - właściwości i zastosowanie. To domowy ratunek na schorzenia

Rumianek jest powszechnie znanym i cenionym ziołem. Słynie ze wsparcia działania układu pokarmowego i nerwowego. Rumianek lekarski stanowi również składnik w wielu kosmetykach. Okłady przygotowane na bazie rumianku pomagają między innymi na silne obrzęki i stany zapalne.

 

Rumianek fot. congerdesign / Pixabay

 

 Rumianek a właściwości lecznicze

Rumianek jest ziołem o ogromnej ilości właściwości leczniczych, które znane były już od starożytności. Dlatego współcześnie oprócz leczenia bezpośrednio samą rośliną, ma on szerokie zastosowanie w ziołolecznictwie i kosmetologii. Od lat stosuje się go zarówno do użytku wewnętrznego, jak i zewnętrznego. Dla wielu osób jest on pierwszym ratunkiem przy objawach ze strony układu pokarmowego, czy przy łagodzeniu długotrwałego stresu.

  • Właściwości uspokajające

Rumianek jest często zalecany do picia w celu wsparcia odpowiedniego działania układu nerwowego. Dzięki swoim właściwościom uspokajającym, przeciwlękowym i ułatwiającym zasypianie potrafi skutecznie wyciszyć organizm. Za to działanie odpowiada zawarty w rumianku związek z grupy flawonoidów – apigenina.


  • Właściwości przeciwzapalne

Roślina charakteryzuję się także silnymi właściwościami przeciwzapalnymi. Napar z rumianku można stosować w formie płukanek w leczeniu infekcji górnych dróg oddechowych. To dzięki obecności substancji aktywnych, takich jak bisabobol, azuleny czy flawonoidy, hamuje niektóre enzymy biorące udział w powstaniu stanu zapalnego.

 

  • Właściwości przeciwbakteryjne i przeciwgrzybicze 

To przede wszystkim rumianek w formie wyciągu i olejku jest w stanie pomóc w leczeniu zakażeń wywołanych m.in. bakterią Staphylococcus aureus czy drożdżakiem Candida albicans. Olejki eteryczne rumianku działają w sposób rozkurczowy na jelit, dlatego warto po niego sięgać przy problemie bólu brzucha, nawet u dzieci.



Jak wykorzystać rumianek w kuchni?

 
Najczęstszym sposobem na dostarczeniu cennych właściwości rumianku jest picie jego wyciągu w postaci herbaty. Na rynku dostępny jest cały wachlarz zarówno herbat liściastych, jak i w torebkach, które wystarczy zalać wrzątkiem, by otrzymać gotowy napar. 
 
Rumianek przyspiesza także procesy gojenia ran i łagodzi oparzenia. Na tego typu dolegliwości najlepiej sprawdzą się okłady z rumianku. Do jednorazowego sporządzenia okładu, wystarczą od 3 do 9g kwiatów rumianku. Taką ilość wystarczy zalać 100 ml wrzącej wody i zaparzać pod przykryciem 10-15 minut. Następnie gotowy napar, przecedzić i stosować do nakładania okładów za pomocą nasączonych opatrunków. Takie okłady można stosować kilka razy na dobę.

Ciekawostką jest, że różyczki rumianku nadają się do spożycia również na surowo. Mogą być dodatkiem do sałatek, koktajli czy dekoracji wypieków.
 
 

Rumianek w kosmetologii

 
Rumianek jest ziołem, które bardzo rzadko wywołuje reakcje alergiczne i uczulające, wobec czego jest chętnie wykorzystywany do produkcji kosmetyków. Rumianek lekarski najczęściej jest używany, jako główny składnik maści, kremów czy toników do twarzy, które mają działanie łagodzące i zmniejszające zaczerwienienia skóry. Dostępne są także żele pod oczy z wyciągiem z rumianku, które zmniejszają cienie pod oczami oraz opuchnięcia powieki. Kojące i łagodzące właściwości rumianku wykorzystuje się także do produkcji dermokosmetyków, a także szamponów, które oprócz nawilżenia, rozjaśniają kolor włosów.
 

 

Komentarze

Popularne posty z tego bloga

Zerowy VAT na żywność zostanie zniesiony

Sztuczna inteligencja to zagrożenie XXI wieku

Skuteczna reklama w mediach. Strategie, dzięki którym osiągniesz sukces